Bu bölümde geleceğin sosyal medyasını şekillendirecek olan sanal influencer etkisini konuşacağız. Ve bir soru sorarak başlamak istiyorum.

Sanal İnfluencer mı daha gerçekçi olacaklar yoksa Gerçek influencerlar mı Sanallaşacak?

Her geçen gün daha fazla dijitalleştiğimizi farketmeden dijitalleşiyoruz aslında. Gerçek hayattaki karakterlerimiz ve yaşamlarımız için influencerlardan ilham alırken artık biz de kendi…

Şirketinizin büyüme hızının, markanızın oluşturacağı lovemark etkisinin ve rekabet üstünlüğünün, ürün ve hizmetinizin fiyatıyla doğrudan ilişkili olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Yani ürün fiyatı, karlılığın dışında markanızı nerede konumlandıracağınızı da belirleyen oldukça önemli bir etken.

Girişimcilerin ve ticaret yapan herkesin karlılığı artırmak ve markayı doğru konumlandırmak için en fazla üzerinde düşünmesi…

Influencer kelime anlamı itibariyle etki eden, etkileyen demek. Dolayısıyla aslında ölçeği ne olursa olsun insanlar üzerinde bir etki bırakan herkes için influencer diyebiliriz. Ancak tabi ki günümüzde genelde yüksek erişime sahip sosyal medya ünlüleri için bu kavramı kullanmaktayız.

Yüksek takipçili olduğu için yüksek etkileşim gücüne sahip görünse de çok reklam…

Konuya çok net bir tanımlama ile girmek istiyorum. Hayata karşı ne kadar olumlu düşünürseniz o kadar iyi yerde olursunuz. Nereleri hakettiğiniz, tamamen sizin kendinizi ne kadar oralarda gördüğünüzle ilişkili bir kavramdır.

Bu kız bana bakmaz derseniz, zaten unutun. Şansımı deneyeceğim diyebilen adım atmıştır.
Beni bu işe hiç almazlar derseniz, zaten sizden…

Öncelikle yağ, evrimsel açıdan türümüzün devamlılığı için önemli bir artıdır. Çünkü yağ vücudumuzun potansiyel enerjisidir.

İnsan vücudunun yağa olan ihtiyacı, ilk çağlarda avlanma için gerekli enerjiyi sağlama, av bulunamayan dönemlerde yaşamın devam etmesi gibi zorunluluklarla doğmuştur.

Yani vücudumuzdaki yağ, özellikle kış dönemlerinde avın az bulunduğu ve ısınamadığı zamanlarda hem koruyucu…

Çok iddialı bir başlık olduğunun farkındayım. Elimi attığım girişim uçuyor gibi bir izlenim veriyor olabilir, gönül isterdiki buna cevap olarak zaten öyle diyeyim :D ama ya pazarın hazır olmaması, ya şirket içi motivasyon kaybı gibi gerekçelerle birçok proje sonlandırmışımdır. Ancak bunlar hiçbir zaman bir batış hikayesi olacak büyüklükte değildi.

Bu…

Girişimcilik, ürün, servis, müşteri, ortaklar, ekip, pazar, aile, devlet, vergi gibi birçok sarmalın içinde her geçen gün sıkışmakta ve artan zorluklarla mücadele etmek için gereken efor, girişimin büyümesine yeterli enerji ve kaynağı ayırmanın önüne geçmektedir.

Girişimciler hem ürün ve servislerini geliştirir, pazarlar ve tüm süreçleri yönetirken hem de karşılaştığı anlık…

Girişimlerde Ortaklık Nasıl Olmalıdır?

Ortaklık artı ve eksi yönleriyle üzerinde detaylı düşünülmesi gereken bir konudur. Bir Afrika atasözü der ki “Hızlı gitmek istiyorsan yalnız git, uzağa gitmek istiyorsan birlikte”

Dolayısıyla ortaklık konusu biraz da iş yapış şekliniz, karakteriniz, strateji ve hedeflerinizle de doğru orantılı olmalı. Bu sebeple ortaklık olsun veya…

Online itibar yönetimi kimler için önemlidir? Herkes için :)

Sadece bir markaya, şirkete, girişime sahip olanlar için değil isim ve soyisme sahip olan herkes için online itibar yönetimi son derece önemli bir konudur. Bir gün SEO çalışması yaptığımız bir müşterimiz yıllar yıllar bu sektörün ben dahi farkında değilken :) şunları söylemişti, ya Kaan benimle aynı isimde bir katil var…

Pandemi sürecinde, yaşam tarzımızla birlikte kodlarımızın da kalıcı olarak değiştiği ve hatta nesiller boyunca bu kodların etkilerinin süreceği eşsiz bir dönemi deneyimledik.

Bu dönem bize birçok alışkanlıklarımız ve tercih mekanizmalarımız ile ilgili çeşitli değişimleri de beraberinde getiriyor. Her ne kadar fiziksel dünyada evlere kapanarak 20 yıl öncesine gidebilecek kadar temel…

Kaan Gülten

CEO @webtures / Founder @seohocasi / Mentor / Podcaster @GirişimciKafası / Investor @Marsus https://www.kaangulten.com.tr/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store